نورپردازی نمای ساختمان

تعداد ساختمان هایی که نمای نورپردازی شده دارند روز به روز در حال افزایش است، نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان این مد نورپردازی نمای ساختمان طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. این موضوع هم بین مردم مقبولیت یافته و دوست دارند نمای شهرشان با ساختمان های بلند و نورپردازی شده زیبا و روشن تر از همیشه بنظر برسد. اما به دلیل تغییراتی که در دنیای معماری، اجتماعی و تکنولوژی در حال رخ دادن است، استفاده از نماهای نورپردازی شده با طراحها وایده های جدیدی روبرو شده است. طراحی نورپردازی نمای ساختمان اثرات بدون سایه و یکپارچه ای را ایجاد می‌کنند که برای ساختمان‌هایی با اشکال بسیار قوی و جزییات بسیار زیاد به خوبی عمل می‌کنند. نورافشانی از طریق سوار کردن ابزار نورپردازی در فواصلی دورتر از سطوح ساختمان در روشن کردن نما به نحوی که طراحی نورپردازی نما به خوبی دیده شوند بسیار موثر است. در ساختمان‌های مرتفع، ابزارهای روشنایی چندتایی مورد نیاز است تا کل ارتفاع دیوار را پوشش دهند. به طور کلی مهم ترین عوامل در طراحی نورپردازی نمای ساختمان که باید در نظر گرفت عواملی مانند ،رنگ وشدت نور ، مصرف انرژی و انتخاب نحوه نورپردازی نمای ساختمان با توجه به معماری نما و سایر اصول وضوابط نورپردازی ساختمان میباشد که در ادامه با آن بیشتر آشنا میشویم.
 
 
parallax background
 

شیوه مناسب نورپردازی ساختمان

امروزه نور پردازی ساختمان در ایران و سایر کشور های جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است و تعداد ساختمان هایی که نمای نورپردازی شده دارند روز به روز در حال افزایش است . لازم به ذکر است به دلیل تغییراتی که در دنیای معماری ، اجتماعی و تکنولوژی در حال رخ دادن است ، استفاده از نماهای نورپردازی شده افراد را با چالش های جدی روبرو کرده است . ساختمان ها نقش پر اهمیتی در ایجاد و شکل گیری حال و هوای شهر دارند . برخی ساختمان ها به مرور زمان به نمادی از شهر تبدیل می شوند . با نور پردازی می توان ویژگی های فرمی ، جنس ، بافت و رنگ ساختمان ها را بارز کرد . هنگامی نورپردازی موفق است که نه تنها ظاهر زیبای ساختمان را به نمایش بگذارد بلکه ساختمان را با توجه به نقش آن در منظر و فضای شهر احیا کند .
 

نورپردازی مدرن و هوشمند ساختمان


ورود تکنولوژی به صنعت نورپردازی نمای ساختمان ها تحول بزرگی در زمینه نورپردازی به وجود آورده است.استفاده از نورپردازی مدرن وهوشمند به خلاقانه تر شدن و همچنین به ارتقا کیفیت نمای ساختمان ها در شب کمک به سزایی می کند. در تکنولوژی نورپردازی مدرن مصرف برق بسیار پایین تر و طول عمر بالاتری نسبت به نورپردازی سنتی و قدیمی دارد. با استفاده از نورپردازی مدرن و هوشمند و با بهره گیری بهینه از جدیدترین فناوری نورپردازی برای یک ساختمان می توان آن را به یک جاذبه توریستی در شب تبدیل کرد.

قابلیت های نورپردازی هوشمند ساختمان


ازقابلیت های نورپردازی هوشمند و مدرن می توان به قابلیت برنامه ریزی آن اشاره کرد. که در هر لحظه نمای جدیدی را به بیننده نمایش می دهد.با نورپردازی مدرن و استفاده از نورهای رنگی در نمای ساختمان که معرف شکوه و زیبایی ساختمان در شب می شود توجه ناظران زیادی را به خود جلب میکند. استفاده درست از عناصر نورپردازی مدرن وهوشمند میتواند به عنوان عناصر معماری در روشنایی روز نیز کارایی داشته باشند. با بهره گیری از سیستم نورپردازی مدرن و هوشمند میتوان ساختمان ها را وسیع تر از وضعیت کنونی خود به نمایش گذاشت.

نکاتی در مورد نورپردازی مدرن ساختمان


سومین وظیفه ی مهم نورپردازی ساختمان این است که بینندگان را به هیجان در آوریم و حس آن ها را برانگیزیم . هیجان انگیزی قسمتی از طراحی است و نورپردازی ساختان در آن نقش اساسی می تواند داشته باشد.
برخی از روش های برانگیختن بینندگان به شرح زیر می باشد:
• نورپردازی نمای ساختمان باید هدفمند باشد و با متریال مورد استفاده در نمای ساختمان و همچنین نوع کاربری آن سازگاری و همخوانی داشته باشد.
•نورپردازی نمای ساختمان در شب زبان ناطق ساختمان های مختلف می شود و حتی بهتر از نور روز می تواند کاربری ساختمان را تبیین نماید.
• نورپردازی نمای ساختمان گاهی باید حس دعوت کنندگی به ساختمان را تشدید کند ولی در بعضی موارد نورپردازی نمای ساختمان باید ایجاد آرامش برای بیننده و مخاطب نماید.
• نورپردازی مدرن نمای ساختمان علاوه بر سلیقه هنری مبتنی بر دانش مهندسی می باشد.به عبارت دیگر نورپردازی مدرن و هوشمند در ساختمان ها تلفیقی از هنر و دانش مهندسی می باشد.

 

نورپردازی نادرست نما ساختمان

چند سالی است که با ورود تکنولوژی های جدید به صنعت نورپردازی، موضوع نورپردازی نمای ساختمان های مسکونی و مسکونی اداری در کنار نورپردازی نمای سایر بناها و فضاهای شهری رایج شده است. فقدان هر گونه طرح و ضابطه ای در راستای هماهنگ کردن نورپردازی نمای این ساختمان ها با نورپردازی کل شهر، موجب شده است که امروزه هر بنا صرفاً بر اساس نظر مالک یا در بهترین حالت آن بدون توجه به سایر مسائل، صرفاً با هدف تجاری، نورپردازی شده و تمامی عوامل سعی در هر چه شاخص تر کردن آن به کمک نورپردازی دارند. تاثیرات مخرب این شیوه عمل تا جایی پیش رفته که به دلیل نورپردازی نادرست و کاربرد بدون فکر نورهای رنگی در یک نمای مسکونی، امکان تشخیص آن از یک ساختمان تجاری یا تفریحی از بین رفته است. در برخی موارد که تعداد آنها هم کم نیست، در نورپردازی نمای مسکونی می توانیم به جرات بگوییم یادآور فضایی تفریحی مانند شهربازی است، در نتیجه، ماحصل این شیوه رایج نورپردازی نمای بناهای مسکونی بر منظر شهری، چیزی جز اغتشاش بصری و تضییع شخصیت مکان در ذهن افراد نیست. نورپردازی نما به عنوان عنصری در خدمت معماری بنا بحث نور در معماری تا سال های زیادی محدود به نور روز بود. این موضوع موجب برانگیختن اعتراضاتی شد با این ادله که تمامی خلاقیت و هنر معمار با تاریکی هوا محو می شود و نپرداختن به نور مصنوعی در معماری را یکی از نقاط ضعف آن برشمردند. کاربرد نور در نما در این رویکرد که تا به امروز نیز ادامه یافته، رفته رفته صورتی نمادین به خود گرفت و به محملی برای هنر نمایی اغراق آمیز طراحان تبدیل شد. هر معمار سعی داشت شخصیت خود را در طراحی نما و نورپردازی آن بگنجاند. نورپردازی نما ابزاری در خدمت بازاریابی با رواج ایده های بازاریابی و اهمیت یافتن تبلیغات در آن، رفته رفته نور نیز کارکردی تبلیغاتی یافت. توسعه شهری و ساخت و ساز های بی رویه در کلانشهر تهران، مالکان و سرمایه گذاران نسبتاً توانمند به لحاظ مالی در حوزه مسکن را بر آن داشت تا در راستای ترغیب متقاضیان به خرید در کنار سایر ابزارهای تبلیغات به نورپردازی بناهای مسکونی و مسکونی اداری روی آوردند.
 

انواع نورپردازی هوشمند ساختمان

نورپردازی در فروشگاه به 4 روش صورت می پذیرد:

این روش شفافیت به میزان ۹۰% است که در بالاترین سطح قرار داد. LEDها در یک نوار افقی قرار گرفته و به یک فریم سازه ای با فاصله ۲۰ سانتی متر روی نما متصل می شوند.
این سیستم در داخل و خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد اما تفاوت عمده آن با سایر سیستم ها مناسب بودن آن برای نصب به صورت می باشد. زیرا دارای وزنی بسیار کم و معادل یک کیلوگرم در هر مدول به وسعت ۰٫۶ متر مربع و شفافیتی بیش از ۵۵% است. کیفیت، وضوح تصویر، انعطاف پذیری و روشنایی از دیگر مزایای این سیستم است. وضوح تصویر ۲۵ میلیمتر است و فاصله LED ها از هم ۲٫۵ سانتی متر است که با توجه به ابعاد نما روی وضوح تصویر تاثیر می گذارد.
در این روش تایل های LED نسبت به مکان و حرکات اشیا و افرادی که بر سطوح لامپ ها فشار وارد می کنند واکنش نشان داده و تغییر رنگ می دهند. به عبارت دیگر تعاملی دو سویه میان کاربر و تکنولوژی برقرار می شود. این سیستم بیشتر جهت استفاده در داخل بنا قابل استفاده می باشد. در پروژه Green pix، لامپ های LED طوری ساخته شده اند که نور را در روز جذب کرده و در شب استفاده می کنند. این لامپ ها بر اساس فشار باد و میزان نور محیط هوشمندانه عمل می کنند. و در راستای پایداری گام بر می دارند.
نام یک شرکت و محصول آن است که در دو سالانه معماری ۲۰۰۶ در ونیز معرفی شد. Smart slab با بهره گیری از دو المان بیونیک شکل لانه زنبور و ترکیب چشم به ارایه این تکنولوژی پرداخته است.
در این روش پیکسل ها بصورت حجمی در سطح نما قرار داده می شوند. هرکدام از پیکسل ها قابلیت کنترل به صورت جداگانه را دارا می باشند. این سطوح قابلیت نمایش فیلم و تصویر را دارا می باشند.
در این نوع نورپردازی حرفه ای ساختمان، به طور کلی صفحات نمایش و لامپ ها نوعی ادراک سه بعدی را از یک شی بی حرکت ارائه می نمایند. اما نخستین نمای رسانه ای تعاملی از یک صفحه نمایش مکانیکی ساخته شده است که محصول یک گروه از معماران، مهندسان، ریاضیدانان و برنامه نویسان بود.
parallax background
 

میزان مصرف انرژی در نورپردازی ساختمان

رویکرد به نورپردازی ساختمان باید علاوه بر سلیقه هنری مبتنی بر دانش مهندسی برق نیز باشد. نوپردازی ساختمان که از برق و خصوصیات نور آگاهی ندارد نمی‌تواند با ابزار نور به طراحی مشغول شود. به عبار دیگر نورپردازی نما تلفیقی از هنر معماری و دانش مهندسی است. ‌مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان به فعالین نما توصیه نمود، طراحی و تصویب نورپردازی نما پیش از اجرای نما است. نیازمندی‌های برق کشی، نیازمندی‌های فاصله گذاری‌ها و جایابی‌های چراغ‌ها در نما، در نحوه اجرای نمت تأثیراتی شگرف دارد. ‌هنر طراحی نور نما، نمایش نور و مخفی نمودن منابع نوری است. این امر بدون لحاظ طراحی نور در حین اجرای نما میسر نخواهد شد. در نورپردازی نما نیز استفاده از رنگ‌ها، سایه‌ها و روشنایی‌ها باید از یک مفهوم و هدفی تبعیت نماید. المان‌هایی که در نما قرار می‌گیرند هر یک حرفی و سخنی در مورد این ساختمان و بنا می‌زنند‌. رنگ‌های گرم محیط را صمیمانه‌تر و رنگ‌های سرد فضا را جدی و منظم نشان می‌دهند.
 

نورپردازی انواع نمای ساختمان

نورپردازی نما روز به روز محبوب‌تر می‌شود و تولیدکنندگان در ارائه روش‌های جدیدتر از یکدیگر پیشی می‌گیرند. درگذشته تنها کاربرد آن در روشن کردن مجسمه‌ها و بناهای تاریخی بود ولیکن امروزه یک جزء جدایی‌ناپذیر هر سازه، نورپردازی آن است.

نورپردازی کامل نما

بهترین روش برای سازه‌های تاریخی فرهنگی. بدون دستکاری در ذات بنا هرآنچه که هست را به نمایش می‌گذارد. در عمل با استفاده از پروژکتورهای قرار گرفته بر روی پایه در اطراف بنا اجرا می‌شود. این شیوه اجرا به دلیل عبور نور از شیشه‌های بنا مناسب هتل‌ها، مکان‌های اداری و مسکونی نمی‌باشد.

نورپردازی منطقه‌ای یا تاکیدی

اگر می‌خواهید بنا نقشی ماندگار در ذهن بیننده به جای بگذارد این نوع نورپردازی مهم‌ترین نوری هست که باید از آن بهره ببرید. پنجره‌ها، ستون‌ها و بالکن‌ها مناطقی هستند که با تاکید بر روی آن‌ها هارمونی کلی بنا به نمایش در می‌آید. نور تاکیدی یا منطقه‌ای همانطور که از نامش پیداست بایستی یکی از جنبه‌های بنا را بیشتر از باقی به یاد مخاطب بیاورد. به عنوان مثال، با تاکید بر روی ستون‌های ساختمان، بلندی و استحکام بنا را به مخاطب القا می‌نمایید. توان لامپ‌های به‌کار رفته کم الی متوسط است و محل نصب عموما بر روی خود نما می‌باشد. می‌توانید از وال واشرهای LED برای این منظور بهره ببرید.

نورپردازی با نئون انعطاف‌پذیر

این نوع از نورپردازی با کمک ریسه‌های LED پلاستیکی و ضد آب قابل اجراست. در این تکنیک مرزهای قسمت‌های مختلف بنا به‌وسیله این ریسه‌ها روشن می‌شود. با این کار ساختمان از فاصله دور مانند یک طرح سه بعدی در فضا به نظر می‌آید.

نورپردازی پس‌زمینه

یک روش هنری برای جدا کردن ساختمان از باقی صحنه نورپردازی پس‌زمینه ساختمان است. پس‌زمینه ممکن است شامل درختان یا هر چیز دیگری باشد، با نورپردازی جزیی از بنا و نورپردازی کامل پس‌زمینه، ساختمان از کل تصویر جدا می‌شود و مانند یک سایه از دور به نظر می‌رسد. این شکل از نورپردازی در سالن‌های تئاتر و سینما بیشتر انجام گرفته است.

 

پرسش و پاسخ در حوزه نورپردازی بنای ساختمان

 

هزینه نورپردازی نمای ساختمان به چه صورت محاسبه میشود؟

هزینه نورپردازی نما ارتباط مستقیم با نوع طراحی و ایده پردازی دارد. بنابراین، براورد هزینه با توجه به تایید گزینه‌های طراحی توسط کارفرما و نیاز آن به دست می‌آید و هیچ‌گاه نمی‌توان از پیش هزینه ثابتی برای نورپردازی نما در نظر گرفت. اغلب شرکت‌های نورپردازی به دلیل تولید محصول‌های خاص و مشخص خود در روند طراحی نورپردازی سعی می‌کنند از محصولات خود استفاده نمایند تا به سود بیشتری دست پیدا کنند.

در نورپردازی ساختمان‌های دو طبقه باید به چه مواردی توجه کرد؟

نورپردازی ساختمان‌های دو طبقه می‌بایست مبتنی بر کاربری و کاربرد آن بنا صورت گیرد. بسیاری از ساختمان‌های کم ارتفاع به عنوان گالری، رستوران و کافی شاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نورپردازی یک ویلا چگونه می‌تواند موجب افزایش زیبایی و کارایی آن شود؟

ویلاها ساختمان‌هایی هستند که اغلب دارای ایده و طراحی‌های خاصی می‌باشند. توجه به المان‌ها و ایده اصلی معماری معماری و نورپردازی در جهت مشخص نمودن آنها اهمیت زیادی دارد. از طرفی با توجه به کاربرد فضاهای مختلف، نورپردازی ویلا می‌تواند با ایجاد سناریو صورت گیرد.

چگونه می‌توان از وجود فضاهای متعدد باز و نیمه باز ویلا به عنوان پتانسیلی برای نورپردازی استفاده کرد؟

وجود فضاهای نیمه باز، تراس‌ها و روف گاردن باعث می‌شود تا نورپردازی نمای ویلا مبتنی بر این فضاها و به صورت کاربردی شکل گیرد و در طراحی نورپردازی کل تأثیر چشمگیری داشته باشد.

3.4/5 - (32 امتیاز)